Certyfikat z języka niemieckiego (B2) - co i jak?


W ostatnim czasie kilka osób pytało mnie o to, jak przygotować się do certyfikatu językowego z języka niemieckiego. Jednak to dzięki jednej z czytelniczek (Bożeno, pozdrawiam serdecznie!) pomyślałam, że ten temat może zaciekawić szersze grono. Dziś chciałabym się skupić na osobach, które chcą udokumentować swój poziom znajomości języka w okolicach poziomu B2. O tych na niższych poziomach napiszę w kolejnych tekstach.



Po pierwsze, jeśli wiecie, że na pewno chcecie przystąpić do egzaminu kończącego się certyfikatem, podjęliście bardzo dobrą decyzję. Chociaż pracodawcy sprawdzają poziom języka obcego na rozmowach rekrutacyjnych, to jednak większość z nich woli udokumentowane potwierdzenie Waszej znajomości danego języka obcego. Taki certyfikat może okazać się przepustką do wyjazdu na stypendium w czasie studiów. Ułatwi też podjęcie studiów za granicą. Może też mieć znaczenie przy negocjacjach dotyczących wysokości Waszej pensji w pracy.

Po drugie, proponuję, żebyście zdecydowali się na zdawanie egzaminu uznawanego na całym świecie. Takie prestiżowe certyfikaty oferuje np. Goethe Institut. Goethe Zertifikat B2 skierowany jest do młodzieży (od roku 2019) i dorosłych. Odpowiada on czwartemu poziomowi kompetencji językowych w sześciostopniowej skali Europejskiego Opisu Kształcenia Językowego. Egzamin taki składa się z czterech części:
  • czytania,
  • pisania,
  • słuchania,
  • mówienia.
Ciekawy wydaje się też certyfikat Goethe-Test PRO Zertifikat Deutsch für den Beruf. Osoby, które decyzują się na ten certyfikat zwykle mają opanowaną znajomość niemieckiego na poziomie Zertifikat Deutsch (odpowiednik poziomu B1), jednak dodatkowo znają słownictwo związane z życiem zawodowym. Taki certyfikat przyda się osobom, które planują pracować w Niemczech lub w oddziałach niemieckich firm w Polsce. Aby przystąpić do tego egzaminu, oprócz zajęć z języka niemieckiego, warto zainteresować się kursem niemieckiego języka biznesowego.

Inną propozycją może być też TestDaF. Jest on egzaminem na poziomie zaawansowanym (B2-C1). Akceptują go wszystkie uczelnie wyższe w Niemczech (czasem jednak nie zwalnia on z egzaminów językowych na studiach czy w pracy). Potwierdza on nasz poziom języka, jednak nie kończy się certyfikatem, lecz dyplomem.

Jak przygotować się do egzaminu? Przede wszystkim bądźcie gotowi na opłaty za egzaminy. Ceny zależą od rodzaju wybranego przez Was egzaminu. Sprawdźcie też terminy egzaminów w ośrodkach egzaminacyjnych. Będziecie mogli zaplanować sobie czas na naukę.

Warto poszukać szkół językowych, które prowadzą kursy na poziomie B2. Często są to lekcje przygotowujące właśnie do wybranego przez Was egzaminu (takie "profilowane" grupy).
Jeśli wybierzecie egzamin z Goethe Institut, musicie wiedzieć, że prowadzą oni też kursy językowe. Na ich stronie internetowej znaleźć można też materiały online przygotowujące do egzaminu.

Jeśli nie lubicie nauki w grupie lub nie macie możliwości uczestnictwa w regularnych zajęciach, poszukajcie lektora, który prowadzi indywidualne lekcje. Jeśli macie problem tylko z jednym aspektem, możecie skupić się tylko na nim i trenować wspólnie np. konwersację lub pisanie.

Czy warto uczyć się zupełnie samemu? Nie mówię, że to niemożliwe. Uważam jednak, że warto zaufać specjaliście, który dokładnie zna wymagania stawiane przed osobami chcącymi przystąpić do egzaminu. Natomiast Wasze zaangażowanie jest niezbędne! :) W internecie znajdziecie mnóstwo bezpłatnych testów próbnych na wybranym przez Was poziomie. Warto zrobić je w ramach powtórki i obeznania się z formułą egzaminu. Nie bójcie się pracy samodzielnej! Powtórzcie słownictwo z kursu, poczytajcie branżowe pisma, porozmawiajcie ze znajomym Niemcem. To wszystko przybliży Was do celu! :)

Padło jeszcze jedno pytanie: czy lepiej zdawać egzamin w Niemczech czy w Polsce? Myślę, że nie ma to znaczenia. Jeśli na stałe mieszkacie w Niemczech, to będzie Wam z pewnością łatwiej przygotować się na miejscu. W Niemczech ludzie z różnych państw uczą i przygotowują się wspólnie do egzaminów z języka niemieckiego na kursach w szkołach językowych oraz na uczelniach wyższych. Można do nich dołączyć i przy okazji poznać osoby, które mają ten sam cel. Może wtedy nauka przyjdzie łatwiej? Tego Wam życzę! :)

Trzymam kciuki za Wasze egzaminy! :)


Komentarze

Popularne posty