Tradycje bożonarodzeniowe pochodzące z Niemiec


Każdy kraj nieco inaczej obchodzi święta Bożego Narodzenia. Dziś chciałabym przybliżyć Wam, jak wygląda to w Niemczech. A dokładniej, zaprezentować te tradycje, które pochodzą z Niemiec lub są bardzo z tym krajem związane.



1.      Kalendarz adwentowy
Niewiele osób wie, że kalendarz adwentowy pochodzi z Niemiec. Stworzyli go niemieccy luteranie już w XIX wieku. Miał służyć do odliczania dni od pierwszego dnia Adwentu aż do Bożego Narodzenia. 

Początkowo zapalano codziennie jedną z 24 świec. Inna opcją było skreślanie po jednej z 24 kresek narysowanych na drzwiach. Kolejnym sposobem na odliczanie dni do Świąt było wkładanie po jednym źdźble słomy do szopki wigilijnej.

Pierwsze drukowane kalendarze adwentowe były w kształcie zegara i powstały w Hamburgu w 1902 roku. Kolejna wersja, z 24 obrazkami do wklejania, powstała w Monachium rok później.
A jak powstały kalendarze adwentowe ze słodyczami na każdy dzień? Z tym związana jest historia Gerharda Langa, który jako mały chłopiec nie mógł doczekać się świąt. Jego mama przygotowała mu 24 ciasteczka, które chłopak mógł zjadać po jednym, aż do Świąt. Jako dorosły mężczyzna, Gerhard rozpoczął produkcję kalendarzy adwentowych z czekoladkami w środku.

2.      Jarmark bożonarodzeniowy (Weihnachtsmarkt)

Pierwsze jarmarki bożonarodzeniowe sięgają średniowiecza. Były one okazją do zrobienia zakupów i zapasów na nadciągającą zimę. Swoje początki znajdują w Austrii w XIII wieku i w Niemczech w XIV wieku. 

Obecnie szacuje się, że w Niemczech jest organizowanych aż 150 jarmarków bożonarodzeniowych. To miejsca chętnie odwiedzane przez turystów. Można tam kupić między innymi świąteczne ozdoby, ciepłe czapki  i szaliki, przekąski… wybór jest ogromny. Wiele jarmarków oferuje dodatkowe atrakcje takie jak lodowisko czy spotkania ze Świętym Mikołajem. 

3.      Grzane wino (Glühwein)

Jeśli o jarmarku bożonarodzeniowym mowa, to nie można pominąć rozgrzewającego napoju o nazwie Glühwein. Niemcy wypijają podobno 40 milionów litrów tego grzanego wina co roku! Przed wiekami był to jeden z najwykwintniejszych i najdroższych napojów w Europie.
Do wina dodaje się cynamon, goździki, cukier, gałkę muszkatołową i skórkę z cytryny.  Wszystko podgrzewa się w temperaturze 80 °C  krótko przed podaniem.

4.      Choinka

Zdobienie choinek wypromował w Europie Martin Luter Kiedyś zaczepiano choinki na suficie, czubkiem do dołu. Zwyczaj ten trafił do Polski za sprawą niemieckich protestantów w XVIII i XIX wieku. Początkowo udekorowane drzewka spotykano w miastach, potem zwyczaj ten przeniósł się na wieś. 

5.      Cicha noc

To jednak z ulubionych w Polsce kolęd. Wiele osób nie wie, że pochodzi ona z Niemiec z 1818 roku. Legenda głosi, że myszy uszkodziły organy w kościele w Oberndorfie. Z tego powodu kompozytor melodii tej kolędy, organista wspomnianej parafii, Ksawery Gruber, wziął gitarę i zaczął śpiewać słowa napisane przez Józefa Mohra. Odejście od organów i przejście na gitarę od razu nadało kolędzie bardziej domowy, kameralny charakter. Obecnie „Cicha noc” przetłumaczona jest na ponad 300 języków.

A czy Wy znacie jeszcze jakieś zwyczaje, tradycje, które sa znane w Polsce, ale swoje początki miały w Niemczech?

Komentarze

Popularne posty