Dzień Kobiet w Finlandii


Ponieważ dziś obchodzimy Dzień Kobiet, postanowiłam przybliżyć Wam życie kobiet w Finlandii. Czym Finki różnią się od Polek? Postaram się to wyjaśnić :)



Kraje nordyckie słyną z równouprawnienia płci. I faktycznie, jest to bardzo zauważalne. A tym samym spieszę z wyjaśnieniem. Jeśli Fin nie przepuści Cię w drzwiach, nie oznacza to, że jest niekulturalny. Traktuje kobietę jak równego sobie partnera, pod każdym względem. Tradycyjny model rodziny: mężczyzna utrzymuje rodzinę finansowo, a kobieta wychowuje dzieci w domu, to rzadkość w Finlandii. Finki są czynne zawodowo i widoczne w świecie publicznym. Udzielają się zarówno w świecie nauki, jak też polityki,

Finka i polityka

Kobiety w Finlandii jako pierwsze w Europie uzyskały czynne oraz bierne prawo wyborcze! A miało to miejsce w 1. czerwca 1906 roku (w Polsce dopiero w roku 1918). Pierwsze wybory do fińskiego parlamentu (Eduskunta) miały miejsce rok później, w 1907 roku. Parlamentarzystkami zostało wtedy 19 kobiet.W roku 2000 Tarja Halonen, pierwsza kobieta w historii Finlandii, została prezydentem tego kraju. Nieco wcześniej, bo w 1992 roku, na prezesa Narodowego Banku wybrano kobietę, Została nią fińska ekonomistka Sirkka Hämäläinen.

Finka i życie rodzinne

Kobiety w Finlandii są wspierane przez swoich partnerów. Chętnie korzystają oni z urlopów tacierzyńskich. Podział obowiązków w domu również jest czymś normalnym. Poza tym kobiety mogą liczyć na wsparcie państwa podczas ciąży. Przyszłe mamy dostają zasiłek z Kela (coś jak Instytut Ubezpieczeń Społecznych), a urlop macierzyński zaczynają zwykle miesiąc przed porodem.

Finka i kariera

Jak wspominałam, kobiety w Finlandii są aktywne zawodowo (aż 71%, wg. OECD na III kwartał 2018). Można je spotkać w każdej branży. Oczywiście ich wynagrodzenie jest niższe niż mężczyzn (ten problem istnieje właściwie na całym świecie). Finlandia zajmuje czwarte miejsce w rankingu udziału kobiet na wyższych stanowiskach kierowniczych w krajach UE (za Francją, Włochami i Szwecją – źródło: Eurostat). Jednak to właśnie w Finlandii jest najwyższy odsetek wykształconych kobiet (mówi się o ok. 49%).

Mam nadzieję, że chociaż trochę przybliżyłam Wam życie Finek :) A dziś wszystkim czytelniczkom życzę uśmiechu na twarzy i zadowolenia z siebie! Samych cudowności, drogie Panie:)

Komentarze

Popularne posty