Jak zacząć mówić w języku obcym?


Często słyszę pytanie, jak nauczyć się mówić w języku obcym. Opowiadacie, że sporo rozumiecie w danym języku, ale boicie się mówić. Ale dlaczego się boicie? Wystarczy przełamać barierę mówienia. Tylko jak to zrobić?



Ucz się mówiąc


Przede wszystkim mówcie od samego początku, gdy tylko nauczycie się kilku słówek w danym języku. Zacznijcie budować krótkie zdania i powtarzajcie je na głos. Udowodniono zresztą, że taka forma nauki pozwala szybciej zapamiętać materiał. Ucząc się na głos upieczecie więc dwie pieczenie na jednym ogniu – nie dość, że oswoicie się ze swoim głosem i jego brzmieniem w obcym języku (co ułatwi mówienie), to jeszcze szybciej przyswoicie nowe słownictwo i zwroty :) Nauka na głos działa trochę jak nauka przez doświadczenie. Znacie przecież powiedzenie, że "praktyka czyni mistrza"! ;) I tak jest w rzeczywistości! A przy okazji to dobra praktyka mówienia w języku obcym. Nie nauczysz się mówić, zanim... nie zaczniesz mówić! ;)

Oczywiście nauka w ciszy i pamięć wzrokowa też są ważne. Rozwijają jednak inne aspekty, ale o tym w innym poście :)


Nie wstydź się innych


Inną często słyszaną wymówką, dlaczego nie mówicie w języku obcym jest to, że wstydzicie się innych. Zastanawiacie się, co sobie pomyślą, czy mówicie wystarczająco poprawnie. Ale pamiętajcie: to Wy się uczycie, nie inni! I robicie to dla siebie! Myślcie tylko o sobie i o swoim celu – mówieniu w języku obcym! Ludzie mogą krytykować, że za bardzo słychać polski akcent. Pomyśl jednak, że przecież jesteś z Polski, więc akcent to oczywista sprawa. Niemcy, gdy mówią np. po angielsku, też wypowiadają słowa z charakterystycznym akcentem. To nic złego. Popracujcie lepiej nad wymową, abyście mogli być zrozumiani. Oczywiście ćwiczenie akcentu też jest ważne. Ale czy jego brak, ma być przyczyną do zaprzestania mówienia w języku obcym? Absolutnie nie! :)

Z drugiej strony, gdy mówicie bardzo poprawnie, to słyszycie, że na siłę chcecie udawać Niemca. Podoba mi się napis na jednej z grafik Marty Frej: "Nie mogę przejmować się tym, co mówią inni, bo innych jest dużo i każdy mówi co innego" – coś w tym jest ;) Oczywiście konstruktywna krytyka jest istotna i może być ważnym elementem w doskonaleniu umiejętności komunikacyjnych. Jednak podcinanie skrzydeł nie ma z tym nic wspólnego.

Poza tym często słyszycie niemiłe komentarze od osób, które same nie potrafią poprawnie mówić w danym języku. Czy są w takim razie dla Was autorytetami w tej kwestii? A jeśli nawet mówią po niemiecku idealnie, to być może mieszkali w Niemczech, uczyli się dłużej tego języka, mieli więcej możliwości używania go w praktyce... Powody nie są ważne. Nie porównujcie się z nikim, bo każdy ma inne warunki do nauki, doświadczenia. Porównujcie się sami ze sobą z dnia poprzedniego i zauważajcie swoje postępy :)

Szukaj możliwości – nie wymówek


Jest wiele możliwości, żeby rozwijać swoje umiejętności mówienia w języku obcym. Aby pokonać barierę językową, wypróbujcie moje pomysły:
  1. Tandem – to spotkania z osobą, której ojczystym językiem jest język niemiecki (może być też każdy inny oczywiście ;) ). Wymieniacie się swoimi umiejętnościami językowymi. Wy oferujecie naukę polskiego i korzystacie z nauki niemieckiego. To dobry pomysł na ćwiczenie konwersacji w kameralnym gronie, na neutralnym gruncie (możecie spotykać się w domu, kawiarni). Przy okazji to świetna okazja do poznania ciekawych ludzi. Sama do tej pory utrzymuję kontakt z moim tandemowym partnerem z Finlandii :)
  2. Skype – poszukajcie stron, gdzie osoby mówiące po niemiecku oferują konwersacje przez internet. Wcale nie musicie znać Niemca, który mieszka w Polsce. Osoby z całego świata praktykują taki językowy tandem online :)
  3. Darmowe zajęcia językowe w mieście – wiele fundacji i organizacji pozarządowych organizuje zajęcia językowe, za które uczestnicy nie płacą. To kolejna możliwość konwersacji i zawierania nowych znajomości :)
  4. Prywatne zajęcia lub kurs językowy – korzystając z fachowej pomocy jesteście pewni, że Wasze błędy będą poprawnie skorygowane. Jeśli wolicie kameralne spotkania, wybierzcie prywatnego lektora. Jeżeli lubicie przebywać wśród ludzi, to zajęcia grupowe będą idealnym rozwiązaniem. Oprócz tradycyjnego kursu językowego, możecie wybrać zajęcia, w których nacisk położony jest na konwersacje.

Możliwości przełamywania bariery mówienia jest mnóstwo. Pamiętajcie zatem, żeby skupić się na swoich celach. Szukajcie okazji do mówienia: zagadujcie zagranicznych turystów w Polsce, idźcie do sklepu w Niemczech, gdzie będziecie musieli rozmawiać z ekspedientką. Bo najgorszą opcją jest nie robienie niczego. Bo jeśli nie będziecie mówić... to nie nauczycie się używać w praktyce języka obcego. I ominie Was ogromna przyjemność interesujących rozmów i satysfakcji z użycia języka – a tego nie chcemy! ;)

Komentarze

Popularne posty