Mapy myśli w nauce języków


Jesteś osobą kreatywną, lubisz wychodzić poza schematy, a twórcze działania wywołują same pozytywne emocje, mam metodę nauki specjalnie dla Ciebie! Mapy myśli pomogą Ci przyswoić wiedzę dzięki swojej intuicyjnej strukturze. Brzmi ciekawie? Już tłumaczę, o co chodzi!

Źródło: www.freepik.com

Czym są mapy myśli?

Mapa myśli (z angielskiego mind mapping) to nic innego jak metoda sporządzania notatek aktywizująca intuicję, kreatywność i twórcze podejście do tematu. Została opracowana 
przez Tony'ego i Barry'ego Buzana – brytyjskich naukowców. Tradycyjne sporządzanie notatek angażuje jedynie lewą półkulę mózgu, która odpowiada za logiczne myślenie, analizę, liczby. Tymczasem dzięki mapie myśli obie półkule pracują intensywnie. A to wszystko dzięki użyciu kolorów, rysunków, symboli czy swobodnych skojarzeń. Mamy tu do czynienia z koncepcją podwójnego kodowania. Krótkie hasła i analogie, powinny być zrozumiałe i przejrzyste dla autora tego typu notatek. Organizowanie informacji z układu liniowego na wielokierunkowy może okazać 
się rewolucją w przyswajaniu przez Ciebie wiedzy :)

Mapa myśli, a nauka języków obcych

Jeśli z natury jesteś nieco chaotyczną jednostką, a schematy, tabelki, sztywne reguły przyprawiają Cię o zawrót głowy, mapa myśli może okazać się idealnym rozwiązaniem w nauce języków 
w obcych. Dlaczego? Załóżmy, że wkrótce czeka Cię test z nowopoznanego słownictwa. Tradycyjne notatki w postaci listy słówek są dla naszego mózgu… nudne! A jeśli coś jest nudne, trudno nam skupić na tym uwagę i wzbudzić zainteresowanie. A jak wiemy, bez tego nauka może okazać się nie lada wyzwaniem. Dodanie kolorów, rysunków związanych z danym słownictwem lub grupą wyrazów wzbudzi skojarzenia, które ułatwią zapamiętywanie.
Mapy myśli pomogą zorganizować informacje według Twoich indywidualnych preferencji. Jeśli puścisz wodze fantazji, stworzysz całe łańcuchy skojarzeń! Mapy myśli to notatki tworzone 
na Twoich zasadach. Rozrysowane na mapie myśli skomplikowane zasady gramatyczne nie są takie trudne! :) Dzięki tej metodzie złożone i rozbudowane zagadnienie może zostać rozbite na czynniki pierwsze. Tworzenie map myśli pomoże też zgłębić temat i go rozwinąć. 



Źródło: www.freepik.com

Jak stworzyć swoją mapę myśli?

1.      Przygotuj kartkę A4 i ułóż ją poziomo. Pozwala to poszerzyć perspektywę, pomaga patrzeć całościowo na dane zagadnienie.
2.      Na środku kartki narysuj obrazek związany z tematem lub napisz słowo klucz.
3.      Możesz tworzyć grupy/gałęzie/kategorie np. słówek, których się uczysz, opatrzonych rysunkiem. Łącz słowa i obrazy!
4.      Rysuj na całej kartce (możesz wspomóc się słowami kluczami) – te najważniejsze podkreśl, zaznacz grubszą linią, weź w ramkę, chmurkę itp.
5.      Używaj wielu symboli, czcionek, kolorów – to pomaga wartościować informacje.
6.      Twórz łańcuchy skojarzeń. Pamiętaj, pierwsze, spontaniczne skojarzenia są najlepsze! Tworzysz sieci powiązanych informacji.
7.      Niech pojedyncze słowa otwierają drogę nowym myślom i skojarzeniom. Bądź otwarty na swoje pomysły. Puść wodze fantazji! To pozwoli zgłębić temat
8.      Możesz używać strzałek, które nadadzą kierunek myślenia i odpowiednie połączenia.
9.      Na jednej gałęzi umieszczaj jedno lub dwa słowa – nie całe zdania! Zamykają one myśli.
10.  Szukaj swojego stylu. Nie bój się eksperymentować. Mapa myśli nie musi być arcydziełem artystycznym. Ma być czytelna dla autora.

Mind mapping online

Zachęcam Cię do skorzystania z tej metody i koniecznie daj mi znać, co o niej sądzisz. Jeśli jesteś miłośnikiem technologicznych nowinek zachęcam Cię do skorzystania z narzędzi online do tworzenia map myśli, np.: Sketchboard lub Coggle.

Komentarze

  1. Szkoda, że nie ma przykładowej mapy z jakimś zagadnieniem gramatycznym np.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za komentarz. Jeśli jest takie zapotrzebowanie, postaram się zgłębić temat i pokazać jakieś moje przykłady :) Myślę jednak, że mapa myśli daje tyle wolności i przestrzeni, że każdy zrobi ją w inny sposób - i każdy będzie jak najbardziej poprawny :) Pozdrawiam serdecznie!

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty